meble z drewna

Żywot drewnianych mebli

Każda przeprowadzka to czas gdy zastanawiamy się nad wymianą mebli i często zastanawiamy się nad zaletami mebli z litego drewna. Warto przeanalizować zakup mebli drewnianych.

Meble z litego drewna mają w sobie coś monumentalnego. Odnosi się wrażenie, że drzewo, z którego powstały, ciągle żyje i swoją życiową energią nasyca otoczenie.

Czy tak jest w istocie? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, a niejednoznaczność ta polega na tym, że obserwując nasze istnienie i to, co się z nami dzieje po śmierci, możemy uważać, iż całkowita śmierć organizmu oznacza jego rozpad, a co w wypadku drewna nie występuje.

Oczywiście drewno jest wspomagane, ale jedynie wówczas, gdy zostaje przeznaczone do użytku zewnętrznego, a więc na zwielokrotniony wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych i różnorakich, żerujących na drewnie organizmów. To wtedy nasącza się je wszelakimi, antygrzybiczymi i owadobójczymi preparatami, maluje bejcami i lakierami. Drewniane meble do domu, jeżeli już są czymś powlekane, to raczej dla celów estetycznych, a nie zabezpieczających, chociaż lakiery z całą pewnością jego powierzchnię chronią dodatkowo.

Jednak i to jest za mało, aby stwierdzić, że drewno obumarło do końca. Wszelkie jego struktury i wiązania zostają zachowane, a ich rozmiękczenie i rozpad zachodzi przez wiele dziesiątków lat. Mamy na to wiele przykładów, gdyż i meble liczące lat setki są ciągle w użyciu i chociaż bardziej jako eksponaty, aniżeli użytkowe, to nie zachodzą obawy, że rozpadną się przy pierwszym dotyku.

Może stąd pochodzi przydatność takich mebli, gdyż meble drewniane nie rozkładając się, nie pylą, a co za tym idzie, nie uwalniają do pomieszczenia substancji, które mogłyby ludziom szkodzić i wywoływać uczulenia. W przeciwieństwie do wszelakich mebli, wykonywanych masowo z wiórowych płyt, sklejanych toksycznymi dla człowieka chemikaliami.

tanieprzeprowadzkiwarszawa.pl  

 

komoda szafa

5 (100%) 3 vote[s]